מסע להחייאת יצירות מופת

ציורים , חשופים לאינספור איומים .נזקי מים, זיהום אוויר, דליפות בשוגג ואפילו הזמן הבלתי פוסק של הזמן עצמו עלולים להמיט הרס על הקנבסים העדינים הללו. בתור משחזר אמנות, אני עד ממקור ראשון לפגעים שנגרמו ליצירות היקרות הללו, וחשוב  להפיח בהן חיים חדשים.

אבחון: הצעד הראשון לריפוי

כשאני בוחן יצירה ולפני שאני ניגש  לתהליך השיקום,אני מנסה  להבין  את שורש הבעיה  . האם אלו מים שחלחלו לתוך הבד, שהשאירו כתמים לא יפים ומעוותים את פני השטח? או אולי ההשפעות הערמומיות של זיהום האוויר, שכבות הציור בצעיף של לכלוך ופיח? זה סוג של מחקר בלשי, אני בוחן בקפדנות את הראיות ואוסף רמזים כדי לפענח את התעלומה.

ניקיון: חשיפת היופי הנסתר

תהליך הניקוי דומה לחשיפת אוצר נסתר. בזהירות ובדיוק מירביים, אני משתמש בפתרונות מיוחדים המותאמים להרכב הייחודי של כל יצירה. שכבה אחר שכבה,  לכה דהויה ומזהמים סביבתיים מורמים בעדינות, וחושפים את הגוונים התוססים והפרטים המורכבים שהוסתרו במשך זמן רב מדי.

טכניקות שחזור נפוצות

במהלך הקריירה שלי, נתקלתי במספר רב של נזקים הדורשים מגוון טכניקות שיקום. להלן כמה מהבעיות הנפוצות ביותר בהן אני מתמודד:
סוג נזק טכניקת שיקום קרעים איחוי אובדן צבע ייצוב, צביעה (מקורי תואם) פערים מילוי שינוי צבע הסרת לכה, ניקוי
האומנות של הציור
בין טכניקות השחזור השונות, הציור תופס מקום מיוחד בלבי. זהו ריקוד עדין בין שימור היצירה המקורית והפיחת חיים חדשים באזורים הפגועים. ביד יציבה ובעין אמן, אני משלב בקפדנות פיגמנטים חדשים עם הקיימים, ומבטיח מעבר חלק המכבד את החזון המקורי של האמן.נושאים נפוצים בהם אני מתמודד כוללים:
סוג נזק טכניקת שיקום קרעים איחוי אובדן צבע ייצוב, צביעה (מקורי תואם) מילוי פערים

סיפור על שיקום: יצירת המופת שנולדה מחדש

הרשו לי לשתף אתכם בסיפור שמכיל בתוכו את קסם השיקום. לפני מספר שנים, היה לי הכבוד לעבוד על יצירת מופת שלא יסולא בפז מהמאה ה-17 שספגה חריצים קשים ואובדן צבע. כשמילאתי בקפידה את האזורים החסרים, תוך מיזוג צבע חדש עם הישן, זה היה כאילו החזרתי חיים אל הבד. בכל משיכת מכחול, יופיו של הציור קם לתחייה לאט, צבעיו התוססים והפרטים המורכבים בוקעים ממעמקי האפלה.
כשהלקוח ראה את התוצאה הסופית, הוא היה נרגש עד דמעות . זה הקסם של שיקום – שימור המורשת התרבותית שלנו, משיכת מכחול אחת בכל פעם הפרטים התוססים שמתחתיו. כמובן, אני צריך להיות זהיר במיוחד ולהשתמש בפתרונות מיוחדים המותאמים לכל יצירה.

חינוך לקוח: מניעת נזק עתידי

חשוב להבין ולהיות מודע  לטיפול ולשימור נאותים. בין אם זה שמירה על רמות לחות אופטימליות, הגנה מפני קרינת UV או הגנה מפני שפיכה מקרית, למי שמתעניין ומגיע אלי אני חולק תובנות שלא יסולאו בפז כדי להבטיח שיצירות האמנות האהובות  יישארו ללא פגמים במשך שנים רבות.

 

כמשחזר אמנות, עבודתי משתרעת מעבר ליכולת טכנית בלבד. זוהי עבודת אהבה, הקדשה לשימור המורשת האמנותית שעיצבה את השטיח התרבותי שלנו. עם כל משיכת מכחול, כל יישום זהיר של פיגמנט, אני לא רק משחזר ציור – אני מקים לתחייה פיסת היסטוריה, ומבטיח שהחזיונות של המאסטרים בעבר ימשיכו לעורר השראה ולרתק במשך מאות שנים קדימה.